Prečo pozitívne myslenie nefunguje?

Tiež mám rada a som obklopená rôznymi motivačnými citátmi, ktoré sa v dnešnej dobe hrnú na nás zo všetkých strán. Majú niečo do seba, je dôležité na ne myslieť, no nie vždy sa dajú aj uskutočniť v reálnom živote.

Trend pozitívneho myslenia prišiel vtedy, keď sme sa ako ľudstvo, národnosť, rodina až jednotlivec dostali do vyššieho levelu Maslowovej pyramidy a už neriešime, či prežijeme, či nás nenapadne lev, alebo či budeme môcť mať vzdelanie.

Pozitívne myslenie riešia už ľudia, ktorí (vo väčšine prípadov) majú všetko, čo k životu potrebujú. Posteľ, strechu nad hlavou, chlieb na stole každý deň, mier, slobodu a demokraciu, prácu. A vtedy niečo chýba – tak sa kŕmime motivačnými citátmi, čítame Secret, no stále náš život nevyzerá tak, ako by sme chceli. Píše a vraví sa – stačí pozitívne myslieť!

Vážne iba pozitívne myslieť stačí na šťastný život?

Ja tvrdím, že okrem pozitívneho myslenia treba počúvať, prežívať, pochopiť, liečiť a nakoniec pozitívne myslieť. Až keď pochopíme seba, svoje trápenie, vieme sa naladiť na frekvenciu, kedy nám bude pozitívne myslenie prospešné.

Cieľom života s pozitívnym myslením nie je nebyť negatívny! Viete si predstaviť človeka, ktorý je stále šťastný? Čo je potom štastie, keď absentuje nešťastie? Podľa čoho ho vieme identifikovať? Existuje aj štastie aj nešťastie. Všetko je ľudské a všetko je normálne. Keď mám zlú náladu, nebudem sa nútiť pozitívnym myslením, aby sa zmenila. Radšej sa pokúsim pochopiť, prečo mi je ťažko, prečo som smutná, čo to vyvolalo a ako to nešťastie vo mne vyliečim.

Od puberty mám veľký problém s akné. Už mám 33 a stále moja tvár tvrdí, že mám 17. Namiesto liečby a skúmaniu príčiny, som celý život používala tony makeupu. A tvárila som sa, že akné neexistuje. Až večer pri umývaní ma to opäť dobehlo. Neriešila som príčinu, ale stále som sa skrývala za makeupom v snahe zakryť to, čo ma bolí. Ale to mi nepomohlo, nevyliečilo mi to môj problém. Iba ho dočasne skrylo. Tak je to aj s myslením. Pokiaľ sa trápime, alebo sme neštastný, pozitívnym myslením to nezmeníme. Iba zakryjeme, skryjeme sa za masku a čakáme výsledok, ktorý nikdy nepríde. A opäť večer, keď sa budeme umývať nás to dobehne. Na konci dňa budeme nešťastný, lebo nám naše trápenie opäť pozrie do očí.

Neztvárajte ich vtedy, ale povedzte si „OK, teraz som nešťastná“ a kľudne to precítte. Keď budete cítiť, ako Vás zalieva smútok, nezľaknite sa – je stále Váš. Sadnite si niekde, kde budete sami a spytujte sa samého seba.

Prečo som teraz smutná/ý?

Čo mi to spôsobilo?

Čoho dôležitého vo mne sa to dotklo?

Je to niečo, čo potrebujem vyriešiť?

Ako by som to mohol/mohla urobiť?

Čo mi v tom bráni?

Ako to viem zvládnuť?

Čo preto chcem urobiť?

a až teraz POZITÍVNE MYSLIEŤ, že to dokážete, že Vám to pôjde a že Vám to uľahčí život 🙂

Viete, čo je zaujímavé?

Koľko motivačných citátov máte na chladničke? Na zrkadle? Koľko motivačných kníh ste už prečítali? Koľko motivačných citátov ste zdieľali na facebooku?

A koľko ľudí poznáte vo Vašom okolí, ktorí sa týmito citátmi riadia? Máte nejaké relevatné číslo? 🙂

Úprimne Vám poviem, ja mám vlastný svet. Snažím sa žiť podľa seba a sem-tam sa trafím do motivačného citátu, pousmejem sa a poviem si „áno, ľudia, stojí to za to, presne toto urobiť“ Odísť z lukratívnej práce len preto, že Vás srdce a intuícia ťahá niekam úplne inam – keď som to urobila, všetci (aj tí, čo tieto citáty zdieľajú) nechápali, odhovárali ma, strašili ma, že to nefunguje. Zbaliť sa, ísť na dovolenku len sama so sebou, len tak – keď som to urobila, fakt nikto nechápal či som normálna. A mnoho ďalšieho 🙂

Tak kto je normálny? 🙂

Mojou vášňou je priviesť manažérov na cestu lídra s pomocou využívania individuálnych rozhovorov. To všetko so zachovaním ich autenticity, sebavedomia a vlastných hraníc.Viac o mne si prečítate tu>>
  • Chcem začať hneď! :-)

    BEZPLATNÝ tréning POČÚVANIA pre (nielen) lídrov! Nechajte sa inšpirovať už teraz a urobte niečo pre seba v pribehu 7 dní!

  • Stretnime sa aj na Facebooku! :-)