Posvieťte si na svoj cieľ a nestratíte motiváciu :-)

Dnes to nebude iba o pár riadkoch napísaných v článku 🙂

Dnes Vám ukážem a podelím sa s Vami o techniku, ktorú v koučovaní lídrov bežne používam. Keď sa ju naučíte a natrénujete si ju sami, budete vedieť pracovať so svojou motiváciou a stanovením si jasného pozitívneho zámeru pre dosiahnutie Vašich cieľov. 

Poďme teda dnes spolu cvičiť 🙂 

Pozerám sa do budúcnosti a ako líder vidím pred sebou môj vlastný osobný, alebo pracovný cieľ. Viem definovať, čo chcem dosiahnuť, mám jasnú predstavu o tom, ako to bude vyzerať, keď bude môj cieľ splnený. Stále však s akciou váham.

Toto cvičenie veľmi pomáha pri situáciách, keď Vám chýba motivácia, alebo keď stále váhate a odkladáte akciu a konanie. Veľa z nás pozná ten pocit, že vieme, čo máme robiť, no napriek tomu to nerobíme – nemáme dostatočnú vôľu na konanie.

O tom, či cieľ dosiahnete, rozhoduje motivácia k aktivite. Aktivite robiť malé, jednotlivé kroky, ktoré nás v konečnom výsledku dovedú k veľkému cieľu.

Vďaka chvíľke, kedy sa zamyslíte nad týmto cvičením pochopíte, čo Vás v skutočnosti motivuje a prepája s Vašimi vnútornými zdrojmi. (Vnútorné zdroje ako vlastné schopnosti a zručnosti, ktoré už máte v sebe – nič, čo by ste sa museli učiť. Akokeby sme iba vyhrabali v skrini topánky, ktoré ste nenosili, no stále sú úžasné, tak sa rozhodnete obuť si ich dnes 🙂 ) 

Ak budete robiť toto cvičenie zodpovedne a zamyslíte sa nad každou vetou, cvičenie sa dotkne Vášho podvedomia hlavne tým, že prednesiete sami pre seba vyhlásenie o cieli, ktorý je pre Vás dôležitý. 

Jednoduchým cvičením a chvíľkou zamyslenia sa nad vlastnou motiváciou dostaneme odpovede aj na nasledujúce otázky. To čo je výborné je, že ich dostaneme nie na racionálnej úrovni Vášho myslenia, ale Vaše motivácie prídu z vnútra – až zo srdca 🙂 A vtedy je to ozajstné, autentické, uveriteľné a hodné lídra. Keď hovoríte s ľuďmi od srdca a autenticky, pamätajú si Vás ako lídra. A o tom to je – buďte inšpiratívny líder 🙂 

Automaticky sa Vám vyjasnia odpovede na tieto otázky:

Prečo je dosiahnutie cieľa pre mňa dôležité?

Prečo chcem dosiahnuť práve tento cieľ? 

Potrebujem si ujasniť, prečo je moja túžba po cieli dôležitá? 

Akým spôsobom ma dosiahnutie cieľa motivuje? 

Poďme na to !

Na začiatok si stanovíme pravidlá 🙂

 • Spravte si chvíľu pre seba a rozmýšľajte v cieľoch nie v číslach (splnenie plánu a podobne) ale kým sa chcete stať, čo chcete dosiahnuť aby bolo skutočné.
 • Pri každej komunikácii musí byť jasne stanovený kontext – to znamená, že obidvaja komunikujúci vedia o čom sa ideme rozprávať – v tomto prípade ja a Vy na druhej strane PC alebo mobilu 🙂 Dohodnime sa teda, že budeme komunikovať o Vašich cieľoch a zámeroch v pozitívnom svetle. Pozitívnom v tomto slova zmysle znamená – v tom, čo hovorím alebo si myslím, hľadám výhody. 
 • Pri cvičením píšem to, čo ma prvé napadne k danej otázke – nech je to akokoľvek zvláštne – ak je to k téme.

Kroky cvičenia:

Slová v úvodzovkách sú moje vlastné slová – namiesto nich si doplnte svoj vlastný cieľ, svoj vlastný zámer. Na mojom príklade Vám chcem ukázať, ako toto cvičenie funguje :-). Najprv vytvoríme pozitívny zámer, potom si v každom kroku prečítate svoj zámer a doplníte svoje vlastné slová po slovách napísaných veľkým písomom – KEĎŽE, A PRETO, KEĎ….)

 • napíšem si môj cieľ – „Chcem inšpirovať ľudí k tomu, aby sa z nich stali lídri“
 • v mojom cieli nájdem pozitívny zámer a odpoviem si tým na otázku prečo „Chcem inšpirovať ľudí k tomu, aby sa z nich stali lídri?“ Čo si o tom vlastne myslím? (Ešte sme v racionálnej úrovni – „myslím“ – ale skúste počúvať aj svoje emócie, čo to vo Vás vyvolá, keď si predstavíte, že ste už v cieli, čo vidíte, počujete, ako sa cítite?) „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslania“
 • Pred každé slovo, ktoré budem doplňovať si napíšem, alebo si nahlas poviem tento zámer. Takto: 
 • Môj zámer „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslania“ KEĎŽE „verím tomu, že ľudia nie sú pre firmy v práci iba čísla, ani stroje a otvorenou komunikáciou sa dajú dosiahnuť najlepšie výsledky“
 • Môj zámer “Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslania.” A PRETOdenne čítam, učím sa nové postupy, pravidelne sa vzdelávam aby som vedela byť užitočná“
 • Môj zámer „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslaniaKEĎsa posúvam ja sama v rámci môjho rozvoja, posúvajú sa aj tí, čo sú pri mne“.
 • Môj zámer „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslaniaABYbola ľudskosť hlavným zdrojom úspechov“ 
 • Môj zámer „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslaniaAK „vydržím, budem mať pocit zadosťučinenia“
 • Môj zámer „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslaniaAJ KEĎ „do môjho cieľa prídem pomaly“
 • Môj zámer „Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslaniaA OKREM TOHOSom plná energie:-)“

Teraz si to napíšem spolu, bez zámeru v každej vete a bez slov, ktoré sú veľkými písmenami ( okrem “ AJ KEĎ” ) 

Chcem inšpirovať ľudí k tomu, aby sa z nich stali lídri. Byť ľudská, motivujúca a podporujúca je pre mňa úroveň poslania. Verím tomu, že ľudia nie sú pre firmy v práci iba čísla, ani stroje. Otvorenou komunikáciou sa dajú dosiahnuť najlepšie výsledky. Denne čítam, učím sa nové postupy, pravidelne sa vzdelávam aby som vedela byť užitočná. Ja sama sa posúvam v rámci môjho rozvoja a posúvajú sa aj tí, čo sú pri mne. Ľudskosť je hlavným zdrojom úspechov. Vydržím, budem mať pocit zadosťučinenia. Aj keď do môjho cieľa prídem pomaly, som plná energie!“

Takže ešte raz a jednoduchšie 🙂

 1. Cieľ
 2. Pozitívny zámer
 3. KEĎŽE
 4. A PRETO
 5. KEĎ
 6. ABY
 7. AK
 8. AJ KEĎ
 9. A OKREM TOHO
 10. A teraz všetko spolu 🙂

Napísali ste si to svoje? Vnímate čo Vám to dáva, keď si to po sebe čítate? 

Prečítajte si to nahlas! Ideálne pred zrkadlom… Práve ste sa dotkli svojho podvedomia a toho, čo je pre Vás naozaj dôležité. Každý z nás tam má niečo iné – niečo svoje. A to je dobre. Veľmi sa mi páči výraz, ktorý sa používa v NLP“Univerzálna mapa sveta neexistuje, každý máme vlastnú mapu sveta” vo svojej hlave, srdci, vo vlastnom vnímaní. 

PS : mne pomáha nosiť môj vytvorený pozitívny názor vždy pri sebe. Mám ho napísaný na malom papieriku a zastrčený v peňaženke – niekde medzi kartičkou z Jednoty a vodičákom 🙂 ale stále pri mne! 

S láskou 

Maria. 

Mojou vášňou je priviesť manažérov na cestu lídra s pomocou využívania individuálnych rozhovorov. To všetko so zachovaním ich autenticity, sebavedomia a vlastných hraníc.Viac o mne si prečítate tu>>
 • Chcem začať hneď! :-)

  BEZPLATNÝ tréning POČÚVANIA pre (nielen) lídrov! Nechajte sa inšpirovať už teraz a urobte niečo pre seba v pribehu 7 dní!

 • Stretnime sa aj na Facebooku! :-)