Polopatisticky o NLP :-)

Ráno vstanem z postele, ešte rozospaná vleziem do kuchyne. Dám variť vodu na čaj a kávu. Preplazím sa do kúpeľne, umyjem si tvár, zuby, dám si na tvár krém. Pokračujem prípravou raňajok a desiaty do školy pre Moniku. Potom si sadnem ku káve, pätnásť minút pozerám do steny a rozmýšľam. 

Až tu sa preberie môj mozog a telo, môžem začať uvažovať o tom, aký deň ma čaká. 

Dovtedy som išla na “manuál”

Keby nebolo programovania v mojej hlave a srdci, vyzeralo by to asi komicky: 

Ráno vstanem z postele a neviem prečo vlastne ležím. Postupne zistím, že sa mi dobre leží, takže asi som práve vstala. Postavím sa, ale neviem, čo teraz.

Pozerám do kuchyne, vidím tam kanvicu, hrnčeky, kávu – ale ako na to? V kúpelni rozmýšľam nad tým na čo slúži tá malá divná vec so štetinkami na vrchu. Spomeniem si, že je to zubná kefka, ale ako ju požiť? Stačí keď si ju vložím do úst? 

Programovanie je v našich životoch nevyhnutné. Bez neho by sme každé ráno skladali maturitu z použitia zubnej kefky. Ale, keďže sme sa to v detstve naučili, máme tento “program” uložený v sebe. 

Sú to užitočné programy, ktoré si vytvárame učením, zažitím, skúsenosťami. 

Ako to však v živote bežne stáva máme v sebe obidve polarity. Ako užitočné programy, tak aj tie neužitočné. 

Máme zakódované (ako v matematike :-)) – keď sa stane A, zákonite sa stane B. 

Preto prichádzame do dospelosti s programami, ktoré nás mnohokrát obmedzujú. 

Stáva sa Vám, že dookola opakujete tú istú chybu? 

Prichádza v živote obdobie, kedy máte pocit, že sa Vám to už stalo? 

Nechápete, prečo Vám ľudia nerozumejú ? 

Je za tým Váš program, ktorý ste si prežili a zanechal vo Vás práve ten program/ stopu, ktorá Vás častokrát obmedzuje, brzdí. NLP prináša nové možnosti ako reagovať v situáciách, ktoré boli pre nás ťažko zvládnuteľné. Keď nás brzdí strach, ovládajú nás emócie, či prechádzame neustálym stresom. 

Ako funguje?

Neurolingvistiké programovanie funguje na úrovni podvedomia – častokrát si neuvedomujeme, prečo sa v tých stuáciách chováme ako sa chováme. 

Ako školený kouč som sa prilásila na výcvik NLP. Môj pôvodný zámer bol naučiť sa techniky NLP, aby som sa mojim klientom dostala do podvedomia, dokázala opraviť obmedzujúce programy a bola viac užitočná pri koučovacích stretnutiach. 

V polovici výcviku som však prišla na najdôležitejšie a pre mňa nesmierne prínosné. Je to niečo, čo som vedela už dávno na úrovni logiky, ale nemala som to vžité do srdca. Začala som meniť svoje vlastné programy. Úplne som sa poddala výcviku a po deviatich mesiacoch sa zo mňa narodilo moje nové JA :). 

Keďže som kariérne vyrastala v biznis prostredí, je pre mňa dôležitý hlavne rozvoj manažérov k tomu, aby boli spokojní sami so sebou. Komunikovali zrozumiteľne, vedeli počúvať a boli autentický.

Znie to možno trošku sprirituálne, ale verte mi, že ja, človek z biznisu viem aj racionálne rozmýšľať 🙂 A v podstate NLP je o vede : 

neuro – všetko čo sa deje, vnímame zmyslami

lingvistické – lingvistika je reč, čiže komunikácia. Akou formou komunikujeme s okolím a sami so sebou

programovanie – postupy, programy, ktoré si vytvárame. NLP je zamerané na komunikáciu s okolím aj so sebou – mení vnútorné, aj vonkajšie obrazy a pretvára ich tak, aby nám boli užitočné. 

“Nelez na tú vysokú horu, lebo spadneš!” – v našom podvedomí si automaticky vytvoríme obraz o vysokej hore a ako sa rútim strmhlav do priepasti..

“Drž sa pevne keď lezieš na tú vysokú horu!” – vidím samu – seba, ako leziem k výšinám a pri tom sa pevne držím. 

V obidvoch prípadoch mi ten človek chce dobre. Aby som nespadla. No formou komunikácie ma buď podporí, alebo mi vnúti (nechtiac) jeho strach o mňa. 

Ako sa mi potom polezie?

Vedieť pomocou NLP komunikovať v práci, pri motivácii, pri zlepšení výkonu je pre manažérov “skratka” k dlhotrvajúcim a zásadným zmenám v jeho tíme. 

NLP sa radí k alternatívnym psychoterapeutickým metódam. V rôznych variáciách je NLP prospešné pre každého človeka, ktorý chce konať a myslieť tak, ako si to predstavuje, bez obmedzení 🙂

Mojou vášňou je priviesť manažérov na cestu lídra s pomocou využívania individuálnych rozhovorov. To všetko so zachovaním ich autenticity, sebavedomia a vlastných hraníc.Viac o mne si prečítate tu>>
  • Chcem začať hneď! :-)

    BEZPLATNÝ tréning POČÚVANIA pre (nielen) lídrov! Nechajte sa inšpirovať už teraz a urobte niečo pre seba v pribehu 7 dní!

  • Stretnime sa aj na Facebooku! :-)