Obmedzenia, alebo možnosti?

Presne včera večer som po pár mesiacoch mala pustenú telku so správami. Nemala som to urobiť. Zostala som vydesená, čo sa to “tam vonku” deje. Až sa ma to dotklo. Považujem sa za správne asertívnu a citovo vyzbrojenú osobu, no to, čo som si tam pozrela vo mne vyvolalo obavy.  Obavy z toho, čo bude – ak opäť príde k totálnemu zastaveniu života na Slovensku. Obidvaja s priateľom sme podnikatelia. Takže ak príde k rovnakým obmedzeniam ako v marci, tak… Už som začínala vidieť čierno. (odteraz nepozerám TV !!) 

No ráno som sa prebrala a prebrala som sa do mojej reality! Práve s tým sa chcem s Vami podeliť, pretože si myslím, že o dobré veci, ktoré pomohli mne sa to patrí 🙂 

Keď na mňa príde “depka”, tak to robím po svojom. Áno, pár chvíľ v nej zotrvám (asi mi robí dobre, keď chvíľu ľutujem sama seba)  a počkám kým príde impulz na to, aby som sa znova postavila na nohy. Chvíľami to trvá, no viem, že každé ráno vyjde slnko a som za to vďačná. Keď mám opäť pocit, že dokážem všetko, mám na pamäti tieto štyri pravidlá, ktorých sa držím: 

1. UŽITOČNÉ miesto dobré a zlé

Najprv zmapujem môj súčasný stav. Čo robím? 

Nepoužívam vtedy, či niečo robím dobre alebo zle. Rozmýšľam, či mi je tento postoj, tieto činnosti v tejto chvíli užitočné alebo nie užitočné. Napríklad aj byť lenivá je pre mňa niekedy užitočné – vtedy, keď mám toho veľa, som unavená a potrebujem oddych. Ale napríklad vtedy, keď horia termíny, pripravujem sa na školenie, vtedy je moja lenivosť neužitočná. Teraz veľa čítam, študujem, ale nie je to veľmi užitočné, pretože cítim, že by som mala byť aktívna – to je v tomto momente užitočnejšie.  

Je to, čo robíš teraz pre Teba užitočné? 

2. MOŽNOSTI miesto obmedzení

Opäť prišiel čas obmedzení. Nie vlastnou vinou, ale na ochranu všetkých v tejto krajine. Obmedzenia sú nepríjemné a život nám neuľahčujú. Radšej ako sa ľutovať sa držím hesla, že to nie sú obmedzenia, ale fakt života, ktorý musím prekonať. Práve teraz je tá najlepšia doba pozrieť sa na to, aké máme možnosti, namiesto nariekania a nadávania. Vo firme, pre ktorú robím školenia dlhodobo pracovali na tom, aby pracovníci mohli uzatvárať s klientmi zmluvy aj na diaľku. Prišlo obmedzenie – korona. Nerozmýšľali iba nad tým, čo všetko im to môže vziať, ale našli možnosti. A do týždňa systém fungoval ako mal. 

Už aj ja osobne fungujem online. Táto doba si to priam pýta a už som sa naučila pohodliu, ktoré vďaka moderným technológiám mám – a nie je to také ťažké ako som si myslela 🙂 

A v tejto dobe obmedzení mám aj pre Vás kopec noviniek – našla som nové možnosti. Len to chce občas nazrieť aj “za roh”. 

Aké máš v tvojej situácii možnosti ty? 

3. CIELE miesto problémov

Čas na stanovenie si cieľov. Na to nie je nikdy neskoro, že? 🙂 No keď nám hlavou plávajú samé problémy a negatíva, ide to ťažko. Nájdite si – najlepšie hneď teraz – tri minúty Vášho času a vymenujte všetko, čo sa Vám na Vašom živote už nepáči. Potom tri minúty opisujte, akoby Váš život vyzeral, keby ste boli skutočne šťastní. Je pri tom mimoriadne dôležité, aby ste používali výhradne pozitívne formulácie. Zoznam vecí, ktorých by ste sa radi vzdali viete opísať oveľa jednoduchšie, kdežto pri druhej úlohe je toho väčšinou pomenej. Skúste to! 

Namiesto “nechcem sa viac hanbiť povedať svoj názor” použite “chcem vedieť otvorene povedať, čo si myslím” 

Aký máš cieľ? 

4. AKO miesto prečo

Ako to môžem urobiť? Namiesto obviňovania a hľadania problémov. Takže sa nepýtam prečo sa mi to deje, ale ako to môžem zmeniť. Stanovte si prvé tri kroky. To na začiatok stačí. Niekedy je cesta ako hmla. Vídím síce môj cieľ, ale tú cestu nie. No akonáhle urobím prvé kroky, hmla sa rozostúpi a ja môžem pokračovať ďalej. 

Ako sa to dá? 

Pokiaľ budete chcieť konzultáciu, koučing, som tu pre Vás. Prvú kávu platím vždy ja 🙂 

Krásny deň!

S láskou

Mojou vášňou je priviesť manažérov na cestu lídra s pomocou využívania individuálnych rozhovorov. To všetko so zachovaním ich autenticity, sebavedomia a vlastných hraníc.Viac o mne si prečítate tu>>
  • Chcem začať hneď! :-)

    BEZPLATNÝ tréning POČÚVANIA pre (nielen) lídrov! Nechajte sa inšpirovať už teraz a urobte niečo pre seba v pribehu 7 dní!

  • Stretnime sa aj na Facebooku! :-)