Len tri slová v srdci maj…

Pamätáte si tú vetu, ktorú sme si ako malé deti stále písali do pamätníčka?

“Len tri slová v srdci maj, miluj, trp a odpúšťaj”

Síce sme nechápali, ako to autor myslí – teda ja určite nie, ale bolo to naše “pamätníčkové heslo”. Teraz, keď už nie som dieťa, keď ma ľudia na ulici zdravia “dobrý deň teta” a stretávku mám po 15tich rokoch, som si tento výrok pretransformulovala na niečo, čo je pre mňa veľmi užitočné.

A práve s tým sa s Vami dnes podelím.

Je to niečo, čo mi uľahčuje život, viem si veľa pomôcť v bežných situáciách, ale aj v tých komplikovaných. 

„Len tri slová v srdci maj – ZMEŇ, AKCEPTUJ, OPÚŠŤAJ…“

Je to jednoduchá rovnica, ktorá pomôže v každodennom živote, v práci, ale aj v náročnejších situáciách. Sú to vlastne tri možnosti, ako si zachovať “zdravý kožuch”, Posúvať sa, aby na mne neboli badať trvalé následky.

V každej situácii máme na výber, ako sa ku nej postavíme. Je na nás, či sa negatívnym zážitkom, negatívnou osobou v našom živote, alebo problému, z ktorého sa nevieme dostať a ubíja nás, dostaneme bez ujmy, rýchlešie alebo čo je najlepšie, s kľudným svedomím. 

Postavme sa teda tvárou v tvár problému. Situácii, ktorá nás vyčerpáva, ľuďom, ktorý nám prinášajú bolesť do života. Je iba na nás, či budeme obeťami, alebo s tým niečo chceme urobiť. Máme na výber – vždy máme na výber. 

Vždy máme možnosti:

ZMEŇ

(MILUJ – v tomto kontexte miluj seba samého, dôveruj vo svoje vlastné schopnosti a s láskou a rešpektom pristupuj aj k druhým ľuďom a k zmene, o ktorú sa pokúšaš) 

Veľakrát pripomínam a spomínam, že druhých ľudí nedokážeme zmeniť. Jediný človek na tejto zemi, ktorého zmeniť môžme som JA sama. Preto začnem od seba. 

 • Čo všetko môžem urobiť, aby som túto situáciu zmenila? 
 • Je to, čo je potrebné urobiť, v mojich rukách? 
 • Dokážem zmeniť súčasnú situáciu vlastným pričinením? 
 • Je to okruhu môjho vplyvu? 
 • Ak som sa to už pokúšala zmeniť, vyskúšala som už naozaj všetky možnosti? 

AKCEPTUJ

(TRP – so slovom “trp” nie som úplne stotožnená, nie je našim cieľom, aby sme v živote trpeli, ale viem to porovnať so slovom “akceptuj”) 

V rozdiele od “trpenia” je akceptácia vyrovaná – chápe, rešpektuje, berie veci také aké sú, bez hodnotenia. Akceptujem situáciu takú, aká je.

 • Akceptujem hlavne to, že každý z nás je iný. Každý z nás koná v dobrom úmysle. Aj keď niekedy sa nám môže zdať, že druhý človek nám robí naschvál, zamyslite sa nad jeho konaním. Nájdite v tom to dobré, ten dobrý úmysel, prečo koná tak, ako koná. Chráni seba? Ide mu o zisk? O čo teda? 
 • Univerzálna mapa sveta neexistuje, každý máme tú svoju. Konáme na základe svojich hodnôt. 
 • Akceptujme sa navzájom. 
 • Aj zložitú situáciu dokážeme akceptovať, keď si uvedomíme tieto veci – konáme na základe hodnôt, každý mám iný pohľad na svet a hlavne, konáme s pozitívnym úmyslom…

OPUSTI

(ODPÚŠŤAJ – podstatné aj pri opustení) 

 • nedokážeš veci zmeniť, ani akceptovať? – OPUSTI ICH 
 • Nikedy je to príliš komplikované, pokiaľ ide o dobre platenú prácu, alebo dlhotrvajúci vzťah. 
 • No pokiaľ ste už vyskúšali veci zmeniť všetkými spôsobmi, pokúšali ste sa akceptovať, ale jedoducho to tak nechcete mať, je na čase nechať to ísť. Pustiť to.. Opustiť.. Je jedno či je to práca, vzťah, projekt…
 • Pokiaľ to neopustíte, nedokážete žiť spokojne. Bude Vás to neustále škrieť, nebudete sa cítiť dobre a Váš život bude nešťastný. 
 • Pri opustení je dôležité ODPUSTENIE. Dovoľte si odpustiť samy sebe, že opúšťate a odpustite aj druhému človeku, to, že jeho správanie Vám ubližovalo.
 • Použite opustenie len ako krajný prípad. Keď si budete istý, že všetky možnosti ste už vyčerpali.
 • Je dobré a veľmi prínosné sa o situácii porozprávať aj s koučom, ktorý Vám nebude radiť, ale pomôže Vám pozrieť sa na situáciu aj s iných uhlov – budete možno vidieť iné možnosti, ako veci zmeniť. Ak prídte na to, že ste už vážne skúsili všetky možnosti, bude užitočný pri akceprácii a odpustení. 

Skúste najbližší týždeň uvažovať o týchto troch slovách. Prepíšte si ich v pamätníčkoch v hlave a používajte. Veci sa stanú jednoduchšie 🙂 

S láskou 

Maria.

Mojou vášňou je priviesť manažérov na cestu lídra s pomocou využívania individuálnych rozhovorov. To všetko so zachovaním ich autenticity, sebavedomia a vlastných hraníc.Viac o mne si prečítate tu>>
 • Chcem začať hneď! :-)

  BEZPLATNÝ tréning POČÚVANIA pre (nielen) lídrov! Nechajte sa inšpirovať už teraz a urobte niečo pre seba v pribehu 7 dní!

 • Stretnime sa aj na Facebooku! :-)