Ako si dám cieľ aby bol reálne splniteľný?

Dnes ráno som so skupinou obchodníkov hovorila o cieľoch. Každý z nás má nejaký cieľ, či už si ho definujeme alebo nie, niekam sa stále hýbeme – väčšinou je to vpred 🙂

Je tu obdobie, kedy si mnohí z nás dávajú predsavzatia do Nového roka – rozmýšľame nad tým ako by mal nový rok vyzerať, čo všetko chceme v ňom urobiť, ako ho chceme zmeniť, čo by malo prísť a čo očakávame.

Veľa krát sa nám stane, že v januári sme ešte plní elánu a nadšenia do práce, no postupom roka a zovšednením sa nám zunuje aj snaha o cieľ, aj rok ktorý už prebieha a tak čakáme na niečo nové, ďalšie, motivačnejšie.. Opäť čakáme na nový začiatok.


Veľakrát za týmto stavom – zunovania – býva dôvod, že náš cieľ nebol jasne a presne definovaný – potom sa nám stane, že buď si povieme v polovici, že však to už stačí,už som sa a ňom narobila dosť. alebo pre nás nie je dosť motivačný. Alebo časom zistíme, že to, po čom tak veľmi túžime, nie je ani tak v našich silách uskutočniť.

Prípadne používame slovné spojenie „veď ja som sa snažila“ alebo „pokúšala som sa“


Ako to teda urobiť, aby sme svoj cieľ dosiahli?

Prvým krokom k dosahovaniu vytúžených cieľov je správna definícia toho, čo chcem dosiahnuť.


Keď si najbližšie budete zadávať akýkoľvek súkromný či pracovný cieľ, nezabudnite na 5 atribútov, ktoré reálny

CIEĽ MUSÍ OBSAHOVAŤ, ABY BOL SPLNITEĽNÝ:

 1. Cieľ je pozitívne formulovaný. Namiesto „Už sa nenechám vytočiť šéfom“ použite „Budem asertívna“

2. Cieľ je pod mojou kontrolou a mojím vplyvom

„Nechcem už mať nahnevaných zákazníkov“ použite „Pri každom nahnevanom zákazníkovi budem milá a nebudem používať slovo ALE“

3. Cieľ je zmyslami vnímateľný

 Namiesto „Budem sa cítiť dobre“ použiť „Každé ráno v pracovnom týždni budem 5 minút meditovať, aby som mala krajší deň a cítila sa dobre“ – zmyslami vnímateľný znamená, že ktokoľvek sa na Vás z ulice pozrie, bude vidieť, že svoj cieľ plníte.

4. Viazaný na kontext – KONKRÉTNY.

„Budem sa snažiť cvičiť“ – NIE JE KONKRÉTNE. Poďte do detailu – „Dvakrát do týždňa, vždy v utorok a štvrtok pôjdem o 19:00 na pol hodinu behať“

5. Cieľ je ekologický – nie je pre mňa zaťažujúci a v skutočnosti to aj chcem. Beh dvakrát do týždňa, keď mám boľavé koleno nie je ekologický voči mne samej.

Aby bol CIEĽ reálne splniteľný, MUSÍ OBSAHOVAŤ všetkých 5 atribútov
 

Čiže cieľ jednoducho znamená, že keď si to zadám, budem to robiť .

😊

Nie, že sa budem snažiť to robiť.
Keď Vám poviem, že sa dnes snažím raňajkovať – raňajkovala som? … Odporúčam Vám aj premýšľať o inšpirácii a motivácii cieľ dosiahnuť – prikladám Vám aj starší článok, no stále aktuálny:-)

Prajem Vám veľa úspechov pri plenení Vašich snov a cieľov!.

Mojou vášňou je priviesť manažérov na cestu lídra s pomocou využívania individuálnych rozhovorov. To všetko so zachovaním ich autenticity, sebavedomia a vlastných hraníc.Viac o mne si prečítate tu>>
  • Chcem začať hneď! :-)

    BEZPLATNÝ tréning POČÚVANIA pre (nielen) lídrov! Nechajte sa inšpirovať už teraz a urobte niečo pre seba v pribehu 7 dní!

  • Stretnime sa aj na Facebooku! :-)